Nabava fotovoltaične naprave je zmeraj povezana z visoko investicijo, ki naj bi se čim hitreje povrnila. Zato je tako pomembno njeno stalno delovanje.
Kaj morate upoštevati pri fotovoltaiki? Fotovoltaične naprave so nameščene na strehi ali na polju, zato jih udari strele in prenapetost še posebej ogrožajo. Če fotovoltaična naprava utrpi takšne poškodbe, pomeni čas popravila izpad donosa. Poleg tega nastopijo dodatni stroški, npr. zaradi zamenjave razsmernika. OBO poskrbi, da ste zmeraj na varnem. Nudimo obsežne sistemske rešitve za zaščito vaše fotovoltaične naprave pred udari strele in škodo zaradi prenapetosti.

Pregled prednosti za vas

  • Celovit sistem za skoraj vse elektrotehnične zahteve fotovoltaične naprave
  • Sistemske rešitve za hitro in trajno varno namestitev
  • Podpora po meri za vzpostavitev in obratovanje sistemskih rešitev za fotovoltaiko
  • Dolgoletne izkušnje in kompetence na področju zaščite in napajanja fotovoltaičnih naprav
  • Praktična, obsežna usposabljanja za fotovoltaiko
  • Zanesljiva pomoč pri namestitvi in načrtovanju
  • Investicijska in pravna varnost
 

Hitri vstop

 

Sistemske rešitve

Naprave za poševne strehe

Večina naprav na poševnih strehah je tako imenovanih strešnih naprav, ki se namestijo na obstoječo streho hiše. Monter pritrdi fotovoltaične module s strešnimi kavlji, z montažnimi profili in s kovinskimi sponami za module na strešnike. 

Naprave za ravne strehe

Fotovoltaične naprave lahko poleg poševnih streh namestite tudi na ravne strehe. Prednost: fotovoltaične module lahko namestite neodvisno od določene usmeritve na strehi.

Prostostoječe naprave

Prostostoječe fotovoltaične naprave so fotovoltaični moduli na stojalih, postavljeni na velikih, kmetijsko nerabljenih površinah – v primerjavi z razširjeno montažo na strehah. Prostostoječe fotovoltaične naprave lahko pri ugodnih pogojih prinesejo povišan donos. 

 

Ne glede na želeno fotovoltaično napravo ima OBO ustrezno sistemsko rešitev za naslednja kompetenčna področja:

 
 

Pogosta vprašanja

Katere ukrepe je treba sprejeti za zaščito fotovoltaične naprave?

DIN VDE 0100-712 na prenosni točki električnega sistema (v hišni priključni omarici ali glavnem razdelilniku) predvideva standardizirano informacijsko oznako. Informacijska oznaka je znana tudi kot gasilska oznaka in pomaga gasilcem prepoznati fotovoltaično napravo. Temu ustrezno se ukrepi gašenja izvajajo v skladu z varnostnimi razdaljami po standardu DIN VDE 0312.  Prav tako je treba biti pozoren na varno polaganje napeljave z enosmernim tokom. Za varno reševanje oseb v primeru požara jih je treba varno položiti, da ne pride do poškodb izolacije. Skladno z VDE-AR-2100-712 je zaščita ustrezna pregrada ali ognjevarni kanal, kot na primer PYROLINE® Sun PV.

Kaj potrebujem za zunanjo zaščito fotovoltaičnih naprav pred strelo?

Predvsem dobro načrtovanje. Poleg tega za zanesljivo zunanjo zaščito fotovoltaične naprave pred strelo potrebujete: okroglo žico/ploščate vodnike, bloke za polaganje, lovilne drogove, spojke, nosilce, raztezne komade in druge sistemske komponente. Več informacij o zunanji zaščiti pred strelo za fotovoltaične naprave najdete tukaj.

Kako namestim zunanjo zaščito pred strelo v kombinaciji s fotovoltaično napravo?

Upoštevajte fotovoltaično napravo pri načrtovanju strelovodne zaščite, saj tako zagotovite, da strelovodna zaščita ne meče sence na fotovoltaično napravo, kar lahko sicer zniža donos naprave.  Namestitev poteka enako kot pri ostalih strelovodnih zaščitah.

Kako upoštevam ločilno razdaljo sistema za zaščito pred strelo pri fotovoltaični napravi?

Ločilne razdalje za strelovodno zaščito določite v skladu z VDE 0185-305-3. Če teh razdalj ni mogoče upoštevati z običajnim strelovodnim sistemom, lahko zmanjšate ločilne razdalje z raznimi odvodniki OBO isCon do 90 cm. Več informacij o našem sistemu isCon najdete tukaj.

Kakšne možnosti razbremenitve natega obstajajo pri navpičnem polaganju kablov za fotovoltaično napravo?

Obstajajo različne možnosti za varno dimenzioniranje navpičnega napajanja. Načeloma velja, da kable ali napeljave z ustreznimi sredstvi pritrdimo na določeni razdalji, če vrsta polaganja ni podprta v celotni dolžini.

Sistemi vertikalnih lestev so optimalna rešitev za navpično polaganje. Dodatno možnost predstavlja polaganje neposredno ob steno. Pri tem se montažni profili z ustreznimi stremenskimi objemkami ali posamičnimi objemkami pritrdi neposredno na steno ali na jekleno konstrukcijo.

Kako lahko optimalno zaščitim razsmernik pri fotovoltaični napravi?

Da bi optimalno zaščitili razsmernik fotovoltaične naprave, je treba na strani enosmernega toka zmeraj uporabljati prenapetostno zaščito. Na strani izmeničnega toka je treba uporabiti vsaj eno prenapetostno zaščito na vhodni točki električne naprave. Če je razsmernik od vhodne točke oddaljen več kot 10 m, je treba prenapetostno zaščito dodati še neposredno pred razsmernikom na strani izmeničnega toka.

Pri električni napravi z zunanjo zaščito pred strelo je treba zmeraj uporabiti odvodnik tipa 1(+2) na strani izmeničnega toka. Na strani enosmernega toka potrebujete odvodnik tipa 1(+2), če je fotovoltaična naprava galvansko vpeta v zunanjo zaščito pred strelo. V vseh ostalih primerih zadostujejo SPD-ji tipa 2.

Kako napeljati kable na področju evakuacijskih poti pri fotovoltaični napravi?

Če se instalacija nahaja na evakuacijski poti, je treba enosmerne fotovoltaične napeljave napeljati zaščiteno. Zahteve za gradnjo najdete v deželnih gradbenih predpisih.

Ognjevarni kanal PYROLINE® Sun PV je idealna rešitev za ognjevarno polaganje enosmerne napeljave fotovoltaične naprave. Ta kanal izpolnjuje zahteve kanala I v skladu z DIN 4102, del 11 za kabelske instalacije v evakuacijskih poteh. Prav tako ustreza predpisom VDE AR 2100-712. Kanal je sestavljen iz proti vodi in zmrzali odpornih ognjevarnih plošč iz lahkega betona s steklenimi vlakni (negorljiv, razred gradbenega materiala A1) in ga lahko položite tudi v zunanjih prostorih.

 

Podpora

 

Zahteve

Prevzemite odgovornost in zaščitite napravo.

Pri postavitvi sistema strelovodne zaščite za fotovoltaično napravo je treba upoštevati številne standarde in predpise. Za ustrezno izvedeno delo monter fotovoltaične naprave jamči 30 let. Tukaj so še zahteve zavarovateljev.

Strokovno podjetje, ki namesti električno napravo, je zakonsko obvezano, da jo preda v brezhibnem stanju.

Odgovornost upravljavca

Zaradi dobave pridobljene energije je skoraj vsaka fotovoltaična naprava predmet zahtev za gospodarsko rabo. Upravljavec naprave je zato v skladu z nemškimi predpisi za preprečevanje nesreč BGV A3 zavezan, da napravo ustrezno strokovno vzdržuje, nadzoruje in servisira. 

Redne, ponavljajoče se preskuse električnega dela naprave mora opraviti usposobljeni električar. 

Relevantni standardi

Vzpostavitev nizkonapetostnih naprav
> DIN VDE 0100-100 (IEC 60364-1)
> DIN VDE 0100-534 (IEC 60364-5-53)
> DIN VDE 0100-410 (IEC 60364-4-41)
> DIN VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
> DIN EN 60664-1 (IEC 60664-1)

Prevzemni preskus in dokumentacija
> VDE 0100-600 (IEC 60364-6)
> VDE 0105-100 (EN 50110-1)

Zahteve za sisteme napajalnih omrežij fotovoltaičnih naprav
> DIN VDE 0100-712 (IEC 60364-7-712)
> DIN EN 62446 (IEC 62446)
> DIN CLC/TS 61643-12 (IEC 61643-12)
> DIN CLC/TS 50539-12 (CLC/TS 51643-32, IEC 61643-32)
> VDE 0185-305-3 Priloga 5

Naprave strelovodne zaščite in sistemi ozemljitve
> DIN EN 62305-1 do -4 (IEC 62305-1 do -4)
> Lokalne dodatne zahteve (npr. deželni gradbeni predpisi v Nemčiji)
> DIN 18014
> DIN VDE 0100-540 (IEC 60364-5-54)

Požarna zaščita na področju fotovoltaike
> VDE-AR-E 2100-712

Gradbeni predpisi
> EN 13501-1/-2, DIN 4102-1/-2 predpisi glede gorljivosti gradbenih materialov in izdelkov
> Upoštevajte nacionalne oz. regionalne gradbene predpise glede uporabe gradbenih izdelkov. Pod to spadajo npr. deželni gradbeni predpisi v Nemčiji, pravilniki VKF v Švici in smernice OIB v Avstriji.

Ta seznam ni izčrpen! Upoštevajte lokalne in zakonske predpise.

Niste prepričani, katere ukrepe potrebujete za zaščito svoje fotovoltaične naprave? Pomaga vam naša Grafika, ki vas po korakih popelje do ustreznih varnostnih ukrepov. 

 

Stik

OBO BETTERMANN d.o.o.+385 42 215 780info@obo.si​​​​​​​

Uporabite lahko tudi naš kontaktni obrazec

Nagovor

* obvezni podatki

Kontaktirate nas lahko prek tega obrazca ali drugih sredstev komuniciranja. Če želite izkoristiti to možnost, v obveznih poljih zahtevamo samo podatke, ki so običajno vključeni tudi v vaš e-poštni podpis in za katere po svojih izkušnjah vemo, da so potrebni za ustrezen odgovor na vašo zahtevo. Poleg tega lahko podate dodatne informacije, ki so lahko koristne za osebne stike in odgovor na vašo zahtevo. Podrobnosti obdelave podatkov najdete v naših navodilih za varstvo podatkov. Podrobnosti o obdelavi podatkov najdete v naših Opozorilih glede varstva podatkov.