Building Information Modeling

Nova uporaba v metodi načrtovanja za simuliranje in optimizacijo procesov načrtovanja ter gradnje zgradb na osnovi obsežnih digitalnih modelov.

,KBuilding Information Modeling / Informacijsko modeliranje stavb

Redko katera tema v gradbeni panogi vzbuja toliko pozornosti kot Building Information Modeling (BIM). Na nemško govorečem območju v tem kontekstu govorijo tudi o informacijskem modelu zgradbe, o digitalnem modelu zgradbe ali digitalnem načrtovanju in gradnji. Povsod se govori in bere, da bo že danes pomembnost BIM za gradbeništvo v prihodnje še narasla. Istočasno se številni načrtovalci bojijo, da BIM-u ne bodo kos ali, da jih bo ta pustil na cedilu, saj jim manjkajo podrobni pregled nad področji uporabe in potenciali te metode načrtovanja. Vendar ta vtis zavaja: z uporabo BIM-a lahko pridobijo prav vsi udeleženi.

Kaj predstavlja BIM in kaj pomeni?

Building Information Modeling (BIM) pomeni nov pristop k metodiki načrtovanja in ne, kot številni to napačno predvidevajo, programsko opremo, licenco ali certifikat. BIM pomeni simuliranje in optimizacijo procesov načrtovanja ter gradnje zgradb na temelju obsežnih digitalnih modelov. Pri upravljanju zgradb BIM med njihovo celotno življenjsko dobo nudi veliko prednost glede na tradicionalne metode načrtovanja, saj dostop do podrobnih informacij o vseh komponentah zgradbe omogoča kadar koli.

Kaj to pomeni v praksi?

Načrtovalci morajo sprejeti naslednji evolucijski korak pri načrtovanju zgradb in sistemov. S pomočjo BIM-a bo načrtovanje v prihodnosti bolj podrobno, bolj transparentno in bo zahtevalo veliko večjo mero sodelovanja. Digitalno modeliranje zgradb kot predpogoj zahteva delujočo IT-infrastrukturo, na katero se lahko naslanjajo vsi udeleženci načrtovanja. Vsi podatki, risbe, modeli in dokumenti se hranijo in upravljajo centralno. Spremembe so vsem takoj vidne.

Velika prednost BIM-a je v tem, da imajo vsi udeleženci projekta ves čas na voljo iste informacije. Če pride do sprememb, veljajo te takoj za celoten projekt. Če na primer pride do sprememb vrat v bazi podatkov objekta, se prav tako spremenijo tudi v vseh načrtih in dokumentih, kjer so bila uporabljena. S tem se število napak že med načrtovanjem drastično zmanjša, posledično se zmanjšajo tudi stroški korekcij v izvedbeni fazi, medtem ko je varnost načrtovanja večja.

Udeleženi načrtovalci pri tem praviloma uporabljajo obsežne baze podatkov, iz katerih jemljejo različne komponente za načrte in jih prikazujejo v načrtovalskih programih. Pri načrtovanju po metodiki BIM se morajo te komponente in objekti uporabljati, kolikor je to mogoče podrobno in z enovito opredeljenimi parametri ter centralno. Tekom razvoja metodike BIM niso postajali vedno podrobnejši le 3D-modeli objektov, temveč se neposredno z objektom shrani tudi množica dodatnih informacij. Na ta način so vse potrebne informacije zbrane na enem mestu – kar je bistvena osnova metodike BIM. S tem OBO Bettermann podpira načrtovalce tako, da jim zagotavlja produktne informacije in načrtovanje na različnih platformah.

Izkoristite naše prodajno področje, da bi pridobili podatke BIM-a.

V primeru vprašanj na temo BIM in programska oprema za načrtovanje nas kontaktirajte!

Stefan Gesing

gesing.stefannoSpam@obo.de