Ohranitev delovanja naprav po DIN 4102 12. del na lesenih konstrukcijah

Graditi z lesom in kljub temu poskrbeti za najboljšo možno požarno zaščito: z znanjem in proizvodnim portfeljem znamke OBO Bettermann je to dejansko mogoče.

Vedno več gradbenih projektov se izvaja z lesom, saj ta material izvira iz obnovljivih virov, je čist in bistveno lažji od drugih gradbenih materialov, kot na primer železobetona. Poleg vseh teh prednosti pa ima tudi eno zelo neugodno lastnost: gori. Tako se najprej zdi paradoksalno, da bi les uporabljali tudi v požarno-tehnično zahtevnih zgradbah.

Še posebej v zgradbah javnega značaja je treba zagotoviti zanesljivo požarno zaščito: da bi v primeru požara evakuacija bila mogoča, morajo evakuacijske poti ostati varno prehodne, tehnični sistemi, kot na primer sistemi za javljanje požara, sistemi za odsesavanje dima in zasilna osvetlitev, pa ohraniti brezhibno delovanje.

Toda trendu gradnje z lesom ni treba spodleteti pri požarni zaščiti. Čeprav se les kot material uvršča med gorljive gradbene materiale, ima zaradi svojstvenih lastnosti v primeru požara primerljive ugodne lastnosti. Na strani, obrnjeni proti požaru, se ustvari zogleneli sloj, ki preprečuje dostop kisiku do spodnjih plasti in tako ščiti pred nadaljnjim gorenjem. Preostali nezgoreli prerez lesene gradbene komponente je mogoče določiti na temelju hitrosti gorenja in drugih dejavnikov. Preostali prerez variira glede na leseno gradbeno komponento in trajanje učinkovanja požara.

Požarno-tehnično nezaščitene lesene gradbene komponente morajo izpolnjevati nekaj osnovnih pogojev, da je na njih dovoljeno namestiti sisteme kabelskih nosilcev s funkcijo ohranitve delovanja naprav:

  • Gradbena komponenta mora biti iz masivnega lesa (povezniki iz lepljenega lesa, laminirani les).
  • Obstajati mora računski dokaz za osnovno uporabno stanje. To pomeni, da je gradbena komponenta statično za zgradbo ustrezno dimenzionirana.
  • Dodatni računski postopek, t. i. "vroča meritev" (določitev nosilnosti nosilnih struktur v primeru požara) mora jasno pokazati, kako oziroma za koliko mora biti gradbeni del dimenzioniran nad osnovnim uporabnim stanjem, da lahko jedro kljub pogorelemu delu v primeru požara prenese predvideno obremenitev.

Ko so zahteve glede lesene gradbene komponente izpolnjene, je treba določiti vrsto sistema kabelskih nosilcev . OBO nudi tekom let razširjen portfelj preskušenih izdelkov za ohranitev delovanja naprav.

Varna instalacija na požarno-tehnično nezaščitenih lesenih gradbenih komponentah s posebnimi vijaki, atestiranimi posebej za pritrjevanje v les. Lesni vijaki OBO so idealna rešitev za zanesljivo pritrjevanje v les, tako da je zagotovljena ohranitev delovanja naprav po DIN 4102 del 12.

Prenesi ekspertizo:

1OG_FuE-20170206114201