Izenačitev potenciala pri fotovoltaičnih napravah

 

Fizična razdalja med fotovoltaično napravo in zunanjo zaščito pred strelo mora biti vzdrževana, kadar je to mogoče, da je naprava zaščitena. Če to zaradi danosti na lokaciji ni mogoče, je lahko razdalja manjša od zahtevane, če

▪ je fotovoltaična naprava vpeta v sistem zunanje zaščite pred strelo
▪ izvedete izoliran sistem, npr. z izoliranimi, proti visoki napetosti odpornimi odvodniki isCon®.

Pomembni ukrepi

Da bi zagotovili obsežno zaščito fotovoltaične naprave, je treba upoštevati naslednje točke.

  • Lokalna ozemljitev (PAS) mora biti povezana z glavno izenačitvijo potenciala (HPAS).
  • Vodnike izenačitve potenciala je treba položiti tesno ob in vzporedno z napeljavo enosmernega toka.
  • Podatkovne povezave je treba vključiti v koncept zaščite.

Štirje koraki za obsežno zaščito fotovoltaičnih naprav

Korak 1: Preverite ločilno razdaljo
Če zahtevane ločilne razdalje ni mogoče vzdrževati, je treba kovinske dele, ki lahko prevajajo tok strele, povezati med seboj.

Korak 2: Preverite zaščitne ukrepe
Primer: ukrepi za izenačitev potenciala zaščite pred strelo so uporabljeni na strani enosmernega in izmeničnega toka, npr. odvodniki toka strele (tipa 1).

Korak 3: Upoštevajte podatkovne povezave
Podatkovne povezave je treba vključiti v koncept zaščite.

Korak 4: Izvedite izenačitev potenciala
Na razsmerniku je treba izvesti lokalno izenačitev potenciala.

 

Ločilna razdalja pri fotovoltaičnih napravah

Sistem zaščite pred strelo je treba v skladu z DIN EN 62305 vzpostaviti z ločilno razdaljo (s) do delov fotovoltaične naprave. Praviloma velja: ločilna razdalja (s) = varnostna razdalja od 0,5 m do 1 m.

Klimatske naprave, električni senzorji in fotovoltaične naprave so primeri montaže na streho, pri katerih je treba upoštevati ločilno razdaljo. Ta razdalja je zahtevana za preprečevanje nevarnega iskrenja in delnih tokov strele med zunanjo zaščito pred strelo in kovinskimi deli stavb ter električnimi napravami. Prav pri naknadni vgradnji fotovoltaičnih naprav je to pogosto zaradi gradbene situacije nemogoče. Varna rešitev: proti visoki napetosti odporen, izoliran sistem OBO isCon®. Z napeljavo isCon® lahko varno vzdržujete ločilno razdaljo 0,75 m v zraku in 1,5 m pri trdnih gradbenih materialih.

Če ločilne razdalje ni mogoče zagotoviti

Če ločilne razdalje ni mogoče zagotoviti v skladu z VDE 0185-305-3 (IEC/ EN 62305-3), je treba fotovoltaično napravo s preskušenimi komponentami za strelo prevodno povezati s 16 mm2 CU ali 25 mmAlu v sistem zaščite pred strelo. Vezni elementi za zaščito pred strelo morajo biti preskušeni po VDE 0185-561-1 (IEC/EN 62561-1). V takšnih primerih so tudi na enosmerni strani zahtevane prenapetostne zaščite tipa 1 (razred I) ali kombinirani odvodniki tipa 1+2 (razred I+II), saj tokovi strele v stavbi niso obvladljivi.

S tem dosežena zahtevana izenačitev potenciala zaščite pred strelo povezuje vse kovinske in električno prevodne komponente naprave, vključno z ozemljitvenim sistemom, s standardiziranim sistemom zaščite pred strelo. Po VDE 0185-305 del 3 in 4 (IEC/EN 62305-3, -4) so zahtevane naprave za prenapetostno zaščito (SPD-ji) tipa 1 (razred I) ali kombinirani odvodniki tipa 1+2 (razred I+II) za napeljave, ki so speljane v stavbo.   To velja tako na višini strehe kot na višini tal, tako za izmenično kot za enosmerno stran napajalnega sistema fotovoltaične naprave.

Pri vprašanju ukrepov prenapetostne zaščite sta bistvena standarda DIN VDE 0100-443 (VDE 0100-443) in DIN VDE 0100-712 (VDE 0100-712).

 

Položaj lovilnih drogov

Lovilne drogove ali lovilne palice postavite tako, da ne mečejo sence na fotovoltaične module. Ena najgloblja senca zadostuje za zmanjšanje zmogljivosti celotnega niza. Skladno z VDE 0185-305-3, Pril. 5 mora biti lovilni drog od modula oddaljen vsaj 108 x premera. Pri tem je treba upoštevati, da fotovoltaični sistemi ostanejo v zaščitenem območju lovilnih drogov. Z izoliranim, proti visoki napetosti odpornim sistemomisCon® podjetja OBO lahko varno vzdržujete ločilno razdaljo.

 

Hitri vstop

 

Poudarki izdelkov za izenačitev potencialov

 
 
 

To bi vas lahko tudi zanimalo

 

Stik

OBO BETTERMANN d.o.o.+385 42 215 780info@obo.si​​​​​​​

Uporabite lahko tudi naš kontaktni obrazec

Nagovor

* obvezni podatki

Kontaktirate nas lahko prek tega obrazca ali drugih sredstev komuniciranja. Če želite izkoristiti to možnost, v obveznih poljih zahtevamo samo podatke, ki so običajno vključeni tudi v vaš e-poštni podpis in za katere po svojih izkušnjah vemo, da so potrebni za ustrezen odgovor na vašo zahtevo. Poleg tega lahko podate dodatne informacije, ki so lahko koristne za osebne stike in odgovor na vašo zahtevo. Podrobnosti obdelave podatkov najdete v naših navodilih za varstvo podatkov. Podrobnosti o obdelavi podatkov najdete v naših Opozorilih glede varstva podatkov.