Prenapetostna zaščita pri fotovoltaičnih napravah

 

Prenapetostna zaščita za fotovoltaične naprave ima zmeraj dve strani. Prenapetosti se lahko pojavijo v sistemu tako na enosmerni (DC) kot na izmenični (AC) strani. Posledično lahko na primer poškodujejo razsmernik. Prenapetostna zaščita OBO zanesljivo in obsežno zavaruje obe strani. Obstoječe podatkovne napeljave lahko prav tako vključite v izenačitev potenciala z ustreznimi zaščitnimi napravami.

Prenapetostna naprava pri napravah brez zunanje zaščite pred strelo

Pri napravah brez zunanje zaščite pred strelo prenapetostno zaščita na strani DC standardizirano ni zahtevana. Kljub temu je uporaba izredno priporočljiva, da je fotovoltaična naprava zaščitena v primeru prenapetosti, npr. pri preklopih omrežja. Hkrati tako zagotovite razpoložljivost naprave.

Da bi razsmernik kar se da dobro zaščitili pred nevarno prenapetostjo, je treba naprave s prenapetostno zaščito namestiti neposredno vhodno in izhodno, tako na enosmerni kot na izmenični strani.

Pri izbiri naprave s prenapetostno zaščito za enosmerno stran fotovoltaične naprave pomnite, da najvišja napetost prostega teka fotovoltaične naprave nikakor ne sme presegati najvišje neprekinjene napetosti naprave s prenapetostno zaščito. Število potrebnih zaščitnih naprav določite glede na število sledilnikov MPP v posameznem fotovoltaičnem sistemu.

Če je razsmernik povezan z informacijsko ali s komunikacijsko opremo, je treba tudi te napeljave vključiti v izenačitev potenciala s primerno napravo s prenapetostno zaščito.

Sistemi prenapetostne zaščite za fotovoltaične naprave

Sortiment za vse primere uporabe:

  • Odvodniki toka strele/kombinirani odvodniki
  • Prenapetostna zaščita za energetsko in podatkovno tehniko
  • Celovite sistemske rešitve, dokončane in predhodno montirane v ohišju
  • Kombinirani in prenapetostni odvodniki za stran z enosmernim tokom pri fotovoltaičnih napravah
 
Relevantne direktive

Pri standardni prenapetostni zaščiti fotovoltaičnih naprav je treba upoštevati naslednje smernice:

  • Za preprečevanje prenapetostnih škod je za foltovoltaične naprave priporočen sistem zaščite pred strelo v skladu z VDE 0185- 305-3 (IEC/ EN 62305-3).
  • Analiza tveganja po VDE 0185-305-2 pripomore pri določanju potrebe po sistemu zaščite pred strelo in razredu zaščite pred strelo. To velja samo v primerih, ko drugi predpisi, kot na primer deželni gradbeni predpisi, ne zahtevajo drugih sistemov zaščite pred strelo.
    Pri kompleksnih samostoječih fotovoltaičnih napravah, kot so fotovoltaične elektrarne ali polja sončnih elektrarn z zahtevo po večji razpoložljivosti, je treba načeloma preveriti potrebo po dodatnih ukrepih z uporabo standarda VDE 0185-305-2.
  • Samo zaščitena naprava lahko vzdrži obremenitve, ki jim je izpostavljena, ter trajno in varno proizvaja energijo. Tako priporočajo zavarovatelji premoženja v novi različici smernic VdS 2010 (februar 2021) še naprej notranjo prenapetostno zaščito za prostostoječe fotovoltaične naprave.
  • Za postavitev napajalnih sistemov fotovoltaičnih naprav veljajo standardi serije VDE 0100, še posebej standard DIN VDE 0100-712.
  • Če je fotovoltaična naprava postavljena in priključena na električno omrežje na novo, je treba uporabiti prenapetostno zaščito (tip 2/razred II) na strani AC skladno z DIN VDE 0100-443 in DIN VDE 0100-712 (IEC 60364-4-44 in 60364-7-712).
  • Z dodatnim sklicevanjem DIN VDE 0100-712 na VDE 0185-305-3, Priloga 5, obstaja potreba po sistemu prenapetostne zaščite ne le na strani AC, temveč tudi na strani DC, da bi prispevali k varnosti razsmernika v objektih z zunanjim sistemom zaščite pred strelo.
Naprave za prenapetostno zaščito: izbira in zahtevano število

Pri izbiri je treba še posebej upoštevati naslednje.

  • Najvišja neprekinjena napetost naprave s prenapetostno zaščito za enosmerno stran fotovoltaične naprave nikakor ne sme presegati najvišje napetosti prostega teka fotovoltaične naprave.
  • Število potrebnih zaščitnih naprav določite glede na število sledilnikov MPP v posameznem fotovoltaičnem sistemu.
  • Če je razsmernik povezan z informacijsko ali s komunikacijsko opremo, je treba tudi te napeljave vključiti v izenačitev potenciala s primerno napravo s prenapetostno zaščito. 

Namestitev razsmernika fotovoltaične naprave na stavbah poteka glede na krajevne razmere na strehi, na podstrešju, a pogosto tudi v kleti. Pri namestitvi v kleti je smiselno postaviti prenapetostno zaščito ne samo pred razsmernik, temveč tudi pri vstopu napeljave v stavbo, da preprečite induktivne zunanje vplive.

Rešitve OBO za varno fotovoltaično napravo

Prenapetostna zaščita za fotovoltaične naprave ima zmeraj dve plati. Iz različnih razlogov se lahko prenapetosti pojavijo v sistemu tako na enosmerni kot na izmenični strani ter tako na primer poškodujejo razsmernik. Prenapetostna zaščita OBO zanesljivo zavaruje vse plati. Za zaščito vhoda na strani razsmernika z enosmernim tokom ponuja OBO portfelj generatorskih priključnih omaric z zaščito pred strelo in prenapetostno zaščito. 

 

Hitri vstop

 

Poudarki izdelkov za prenapetostno zaščito

 
 
 

To bi vas lahko tudi zanimalo

 

Stik

OBO BETTERMANN d.o.o.+385 42 215 780info@obo.si​​​​​​​

Uporabite lahko tudi naš kontaktni obrazec

Nagovor

* obvezni podatki

Kontaktirate nas lahko prek tega obrazca ali drugih sredstev komuniciranja. Če želite izkoristiti to možnost, v obveznih poljih zahtevamo samo podatke, ki so običajno vključeni tudi v vaš e-poštni podpis in za katere po svojih izkušnjah vemo, da so potrebni za ustrezen odgovor na vašo zahtevo. Poleg tega lahko podate dodatne informacije, ki so lahko koristne za osebne stike in odgovor na vašo zahtevo. Podrobnosti obdelave podatkov najdete v naših navodilih za varstvo podatkov. Podrobnosti o obdelavi podatkov najdete v naših Opozorilih glede varstva podatkov.